Zümer Suresi Tefsiri Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Zümer Suresi Tefsiri Okunuşu ve Anlamı

Zümer Suresi Tefsiri, Kur'an'ı Kerimin indirilişi Hakim ve Aziz olan Allah tarafındandır. Emin olun ki Biz Sana Kur'an'ı Kerimi hakkı ile indirdik. Bunun için özellikle dinini sadece kendine halis olarak kıl ve Yalnızca Allah'a kulluk ve ibadet et. Cenabı Hak kendisine bir çocuk isteseydi eğer dileyeceği ve yaratacağından seçecekti. Fakat Cenabı Hak bundan özellikle müezzehtir. Çünkü Allah tektir ve kahredicidir. Cenabı Hak yeri ve göğü hakkı ile yaratmıştır, gündüzü gecenin üzerine sardığı gibi geceyi de gündüzün üzerine sarmıştır. Ayrıca Allah hem güneşi hem de ay'ı kendi emrine amade olarak kılmıştır. Bunların her birisi belli olan süreye kadar akıp gider. Şunu iyi bilmeliyiz ki, her şeyden en güçlü ve çok bağışlayıcı tek kişi Cenabı Allahtır. Allah insanları sadece bir nefesi ile yaratmıştır, sonra kulun eşini ise ondar var etmiştir. Cenabı Hak yarattığı kulları için yumuşak başlı olan hayvanlardan sekiz çift dünyaya indirmiştir. Anaların karınlarında bebeklerin üç karanlığın içerisinde yaradılışından yaratılışına yaratıp durmaktadır. İşte bizim Rabbimiz olan Allah o'dur. Ondan başka hiçbir ilah yoktur, mülk onundur, eğer Allah'ı inkâr ederseniz hiç şüphesiz ki Allah'ında sizlere ihtiyacı yoktur.

Zümer Suresinin Tefsiri, eğer Allah'a şükrederseniz kullarının hesabına razı olmaktadır. Ayrıca günahkâr olan kişilerde birbirinin günahını çekecek değildirler. İnsanlar sıkıntılara düştükleri zaman Allah'a yönelerek bütün gönlü ile yönelip Cenabı Hakka dua etmelidir. Daha sonra Allah tarafından kendisine sunulan nimeti lütfettiginde önceden Allah'a etmiş olduğu dua unutulur ise yolundan sapıtarak Cenabı Hakka ortak koşulmasına başlar. Ey Muhammed! küfürün ile biraz zevk etsen de sen o ateşlikleri hak edenlerindensin. Eğer kul gece saatinde kalkarak secdeye kapanır ve kıyama durarak Allah'a olan vazifesini yaparsa, ahiretteki hesabını katan özellikle Rabbinin rahmetini uman kullarından olur mu? Dedi ki: bilen kişiler ile bilmeyen kişiler bir olur mu? Fakat temiz bir akıl sahibi olanlar bu durumu anlar. Ey Muhammed! benim tarafımdan kullarıma söyle: beni unutmadan benim için iman eden kullarım! Cenabı haktan korkun. Bu dünya için güzellik yapmış olan kullarıma güzellikler vardır. Çünkü Allah'ın yeryüzü çok geniştir. Fakat sabreden kullarına mükafatları hesap sorulmadan ödenecektir.

Zümer Suresinin Tefsirinden, Cenabı Hakkın gökyüzünden suyu indirip onu yeryüzündeki bulunan menbalara koyduğunu sen görmedin mi? Daha sonra onun ile farklı renklerde ekinler çıkarırdı, onların olgunlaşmasını ve sararmasını görürsün. Ekinleri daha sonra birer çöpe çevirir. Tabi ki, bunlarda temiz aklı olan kişiler için ihtar verilmektedir. Allah kimlerin bağrında İslam dinine yol açmış ise Cenabı haktan nur üzerinde sayılmaz mı? Allah'ın zikrinde kalpleri tam anlamı ile katılaşmış olan kullarında vay haline! İşte bütün bunlar apaçık ortada bir sapıklık içerisindedirler. Kıyamet günü geldiğinde bütün zalimlere: tadın bakalım şimdi kazanıp durduklarınızı! derken kötü olan azapdan yüzü korunacak kullara ne olur? Çünkü Allah bu kullara dünyada hayatını yaşarken zilleti tattırmıştır. Ancak ahiretteki azap ise çok daha büyüktür. Dünyadayken bunu keşke bilselerdi! Yemin ederiz ki Kur'an'ı Kerimde bütün insanlar için her türlüsünden temsiller getirilmiştir. Ancak çok iyi düşünmeleri gerekmektedir. İnsanoğlu elbette ölecek ve sizlerde ölecekseniz. Ancak kıyamet gün geldiğinde Cenabı hakkın karşısında iken birbirinizden karşılıklı davacı olacaksınız. Allah kulların daha önceden yapmış oldukları kötü amelinin en kötüsünde bile suçlarını kefaret ile örtüp hala devam eden güzel amellerinin yerine en güzeli olacak şekilde mükafatı hak eden kullarına verecektir.

Zümer Suresi Tefsiri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zümer Suresi Türkçe Meali Okunuşu ve Anlamı

Zümer Suresi Türkçe Meali Okunuşu ve Anlamı

Zümer Suresi 53 Ayet

Zümer Suresi 53 Ayet

Zümer Suresi 36. Ayet Okunuşu ve Anlamı

Zümer Suresi 36. Ayet Okunuşu ve Anlamı

Zümer Suresi Okunuşu ve Anlamı

Zümer Suresi Okunuşu ve Anlamı