Zümer Suresi Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Zümer Suresi Okunuşu ve Anlamı

Zümer Suresi, Mekke döneminde Habeşistan'a hicret öncesi inen Zümer Suresi, 75 ayettir ve adını 71. İle 73. Ayette geçen "zümer" sözcüğünden almıştır. Zümer; zümreler (Guruplar) anlamına gelir. Guruplar derken; cehenneme girecek topluluktan bahsedilmiştir. Sadece 53-55. Ayetlerin Medine'de indiği bildirilmektedir. İniş sırasında 59. Suredir. Sebe Suresinden sonra indirilmiştir. Hz. Ayşe annemizin rivayetine göre; Peygamber efendimiz Zümer ve İsra Surelerini okumadan uyumazmış. Zümer Suresinin 20. Ayetinde, cennete girecekler için yapılan altından ırmakların aktığı odalardan bahsedilir. Bu yüzden bu sureye oda anlamına gelen Ğuref suresi de denmiştir. Surenin başından sonuna "Tevhid" konusu işlenmiştir.


Zümer Suresinde anlatılmak istenen


Bu mübarek sure, büyük haşir gününü anlatır. O gün; gerçek takva sahiplerinin cennete, kötülerin ise cehenneme bölük bölük atılacağından bahsedilmektedir. Yüce Allah kullarına, ansızın ölüm gelmeden pişman olup tövbe etmelerini ve Rablerine dönmelerini, ölüm çatıp geldikten sonra yapılan tövbenin artık onlara fayda vermeyeceğini söylemektedir.
". Sabredenlere mükafatları elbette hesapsız olarak verilir. " (Zümer 39/10)

". Zalimlere, "Kazandıklarınızı tadın. " denir (Zümer 39/24)

Suçlu kafirlerin ahirette apaçık hüsrana uğrayacağını, altlarından ve üstlerinden ateşin onları nasıl saracağını anlatır. Zümer suresi, inanç konusunu açık bir şekilde ele almıştır. "Onlar için üstlerinde ateşten katmanlar, altlarında (Ateşten) katmanlar vardır. İşte Allah kullarını bununla korkutur. " (Zümer 39/16)

Allah'ın yeri göğü emsalsiz yarattığı, güneş ve ayı yürütmesinden, insanları ana rahminde aşamalar şeklinde meydana getirdiğinden bahsetmiştir. Alemlerin Rabbi'in yüceliğine ve birliğine dair kanıtlar verilmiştir. Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmadan yalnız O'na kulluk edilmesi emredilmektedir.
" Allah kuluna yetmez mi? "(Zümer 39/36)

" Andolsun öğüt alsınlar diye biz bu Kur' an'da insanlar için her türlü misali verdik. " (Zümer 39/27)

Mekke'deki müşriklerin, Müslümanlara karşı zulüm, şiddet ve düşmanlık havası içinde olduklarını anlatır. Hz. Peygamber (S. A. V)'e müşriklere karşı tavrını açıkçası ortaya koymasını ve onlar ne yaparsa yapsın yoluna devam etmesini emretmektedir. Dünya hayatının geçici ve aldatıcı olduğu, hiç kimsenin başkasının günahından sorumlu olmayacağını söylemektedir.
" Hiç şüphesiz sen de öleceksin onlar da ölecek. " (Zümer 38/30)

" Herbir nefse yaptığının tam karşılığı verilir. " (Zümer 39/69)

Yüce Allah'ın hiçbir şeye muhtaç olmadığı, ama kendisine şükredilmesinden memnun olduğunu bildirir. Allah'ın rahmetinden ümitsizliğe düşülmemesini, insanoğlunun sabredip dosdoğru kulluk etmesini emretmektedir. Zümer suresinde, geniş bir biçimde Allah'ın birliğinden, inanç ve imanın esaslarından bahsedilmektedir. Surenin ana konusu neredeyse bu diyebiliriz. "Hayır artık (Yalnızca) Allah'a kulluk et ve şükredenlerden ol. " (Zümer 39/66) "Azab size gelip çatmadan evvel, Rabbinize yönelip dönün ve O'na teslim olun. Sonra size yardım eden olmaz. " (Zümer 39/66)


Zümer Suresinin faziletleri


Bu sureyi okuduktan sonra yapacağınız hiçbir dua geri çevrilmez Allah'ın izniyle. Zalimlerin şerrinden kurtulmak isteyenler 68-69. Ayetleri okuyarak dua etmelidir. Toplum içinde saygı duyulan ve sevilen biri olmak isteyen bol bol Zümer suresini okuyabilir. Zümer suresini her gün okuyan Allah'ın sayısız nimetlerine kavuşur. Resulullah (S. A. V) buyuruyor ki; "Her kim Zümer suresinin son ayetleri olan 67-75. Ayetlerleri okuduğunda (Manasını düşünür ve Allah korkusundan) ağlarsa, cennet ona vacip olur. "

Zümer Suresi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zümer Suresi 36. Ayet Okunuşu ve Anlamı

Zümer Suresi 36. Ayet Okunuşu ve Anlamı

Zümer Suresi Türkçe Meali Okunuşu ve Anlamı

Zümer Suresi Türkçe Meali Okunuşu ve Anlamı

Zümer Suresi 53 Ayet

Zümer Suresi 53 Ayet

Zümer Suresi 3 Ayet Okunuşu ve Anlamı

Zümer Suresi 3 Ayet Okunuşu ve Anlamı